Pi3 Medya | E-Ticaret Danışmanı | Sosyal Medya Danışmanı | E-ticaret Sitesi Kurmadan Önce Sektör/Piyasa Araştırması Nedir? Nasıl Yapılır?
E-ticaret danışmanı konusunda sizlere konusunda uzmanı olan personellerimiz ile destek vermekteyiz. Sosyal Medya yönetimi ve dijital pazarlama konusunda da kaliteli hizmet vermek için buradayız.
e-ticaret danışmanı, danışmanlığı, sosyal medya yönetimi, facebook reklam verme, instagram reklam verme, e-ticaret paketleri, dijital pazarlama, ürün fotoğrafçısı, google adwords uzmanı, google reklam, site yönetimi, kurumsal website tasarımı
13226
post-template-default,single,single-post,postid-13226,single-format-standard,ajax_fade,page_not_loaded,,qode-child-theme-ver-1.0.0,qode-theme-ver-2.7,wpb-js-composer js-comp-ver-5.6,vc_responsive

E-ticaret Sitesi Kurmadan Önce Sektör/Piyasa Araştırması Nedir? Nasıl Yapılır?

E-ticaret Sitesi E-ticaret Sitesi Kurmadan Önce Sektör/Piyasa Araştırması Nedir? Nasıl Yapılır? e ticaret fikir

E-ticaret Sitesi Kurmadan Önce Sektör/Piyasa Araştırması Nedir? Nasıl Yapılır?

13:11 22 Aralık in E-Ticaret
0 Comments

E-ticaret sitesi kurarak ticaret hayatına başlamak isteyen firmalara nacizane tavsiyelerimden biri de hiçbir işlem yapmadan önce sektör ve piyasa araştırması yapmaları olacaktır. Peki en hızlı ve fikir sahibi olmanızı sağlayacak bir araştırma nasıl yapılır?

Öncelikle belirtmeliyim ki bu yazıda bahsedeceğim yöntemler aslında işin pratik ve amatörce tarafıdır. Diğer bir deyişle fikrinize ya da yapacağınız işe önem veriyorsanız bu işin profesyoneller tarafından yapılmasına özen göstermenizde fayda var. Benim tavsiyelerim ancak fikir sahibi olmanıza yardımcı olacaktır.

Açıklama ve detay kısmına geçmeden önce neleri araştıracağımızı listeleyelim;

  • Rakipler/Sektörde Varolan Firmalar
  • Tahmini Kitle
  • Tahmini Ziyaret
  • Tahmini Reklam Maliyetleri
  • Altyapı Maliyetleri

Rakiplerin Tespiti: Genelde bu en kolay konudur. Zira fikir ilk defa uygulamaya alınan bir fikir değilse mutlaka farklı bir sitede görülmüş ve ilgi çekmiştir. Ancak yine de Google üzerine girmek istediğiniz sektörün ana kelimesini arayarak muhtemel rakiplerinizi tahmin etmeniz mümkün. Genelde de ilk 10 sonuç en dişli rakipleriniz olacaktır.

Tahmini Kitle: Asıl önemli analiz bana kalırsa kitle tespiti. Bunu Google Anahtar Kelime Aracı ile tespit edebilmeniz mümkün. Elbette piyasada pek çok ücretli/ücretsiz uygulama ve web sitesi de mevcut. Anahtar kelimenizi sorgulayarak aylık aranma hacmini ve geçmişten günümüze göstermiş olduğu değişikliği kontrol etmeniz de ayrıca önemli konulardan.

Tahmini Ziyaret: Tahmini ziyaret gerçekten de tahminlere dayalı bir işlem. Eğer sektörde tanıdığınız güçlü bir firma yoksa bana kalırsa kitle/10 fikrini kullanmak gerekli. Ülkemizde tıklama oranlarının idealinin %10 olduğunu düşünürsek gayet mantıklı 🙂 En azından yakın bir oran yakalamış olduğunuzu göreceksiniz.

Tahmini Reklam Maliyetleri: Reklam maliyetleri dijital pazarlama tarafında esasında bütçenizle sınırlı ancak kitlenin ne kadarlık bir kısmına hitap edebileceğiniz bilmekte de fayda var. Aynı şekilde Google Anahtar Kelime Aracı burada da imdadınıza yetişecektir. Öte yandan reklam vermek istediğiniz diğer platformlarla da ilgili (sosyal medya, TV vs.) bir araştırma yapmanızda fayda var.

Altyapı Maliyetleri: Sektörü araştırdık, reklam maliyetlerimiz belli, hedef kitlemiz belli. Geriye tek bir işlem kaldı. Hangi altyapı sizin için uygun? Daha önce 3 tane ücretli ve 3 tane de ücretsiz e-ticaret yazılımını sizin için incelemiştim. Bu sistemleri detaylıca inceleyerek ihtiyaçlarınızı tam anlamıyla karşılayacak sistemi kullanmanızda fayda var. Burada dikkat edilmesi gereken en önemli husus sektörünüze ve ihtiyaçlarınıza tam anlamıyla cevap verebilecek bir altyapı seçilmesi olmalı. Kurumsal olması, hızlı olması gibi konular 2. planda kalırsa daha doğru olacaktır.

Piyasa araştırması ya da sektör analizi (hangisi size daha havalı geliyorsa) bu kadar basit bir konu değil elbette ancak bütçesi olmayan ya da her işi üstlenmeyi sevenler için bu fikirler iş görecektir diye umuyorum. Atladığım ya da hatalı olduğumu düşündüğünüz bir madde varsa lütfen yorum yapmaktan kaçınmayın.

Kaynak: Adem Altan

Tags:

Fatih BOSTANCIOĞLU

bilgi@pi3medya.com

Çok çılgın düşüncelere sahip, Fotoğraf çekmek onun için vazgeçilmezlerinden olan Özgür Ruhlu, yenilikçi, güvenilir, girişken, dürüst bir karaktere sahiptir. Tabi Bunları Kendisi yazdığı için de olabilir.. Çevresinden de bir kaç bilgi almak lazım.. Teknoloji dünyası ile iş hayatına başlamış, Zaman ayıra bildikçe teknoloji/yazılım seminerlerine katılmış, E-ticaret ve Sosyal Medya eğitimleri almış, biraz okumuş sonra hep okumuş ve okuyan, şuanda da belli başlı projeleri olan ve bu projeler üzerine çalışan, bir adamdır kendisi..

No Comments

Post A Comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.