Pi3 Medya | E-Ticaret Danışmanı | Sosyal Medya Danışmanı | E-ticarete Devlet Denetimi Geliyor
E-ticaret danışmanı konusunda sizlere konusunda uzmanı olan personellerimiz ile destek vermekteyiz. Sosyal Medya yönetimi ve dijital pazarlama konusunda da kaliteli hizmet vermek için buradayız.
e-ticaret danışmanı, danışmanlığı, sosyal medya yönetimi, facebook reklam verme, instagram reklam verme, e-ticaret paketleri, dijital pazarlama, ürün fotoğrafçısı, google adwords uzmanı, google reklam, site yönetimi, kurumsal website tasarımı
13238
post-template-default,single,single-post,postid-13238,single-format-standard,ajax_fade,page_not_loaded,,qode-child-theme-ver-1.0.0,qode-theme-ver-2.7,wpb-js-composer js-comp-ver-5.6,vc_responsive

E-ticarete Devlet Denetimi Geliyor

E-ticaret E-ticarete Devlet Denetimi Geliyor e ticaret haber 1

E-ticarete Devlet Denetimi Geliyor

08:51 28 Aralık in E-Ticaret, E-Ticaret, Güncel Haberler
0 Comments

Yerli e-ticaret platformlarının güvenilirliğini ve gelişimini sağlayacak bir yapı ve bilgi sistemi kuruluyor. 6563 sayılı kanun kapsamında hazırlanacak tebliğ taslağı, sektörün görüşlerini bekliyor.

Bundan iki yıl önce kabul edilen ve bugüne dek her tür istenmeyen mesajın (e-posta, kısa mesaj vs.) düzenlenmesi ile kamuoyunda bilinen Elektronik Ticaretin Düzenlenmesi Hakkındaki 6563 no’lu kanun, Gümrük ve Ticaret Bakanlığı’nın girişimi ile e-ticaret sitelerine ciddi bir düzenleme getirecek.

22 Eylül 2016 tarihinde hazırlanan tebliğ taslağı, son hâlini almak için sektörün görüşlerini bekliyor.

Taslak, bu hâliyle kanunlaşırsa, e-ticaret sektöründe görülecek değişiklikler şunlar olacak:

Alışverişte Sorun Yaşanırsa, Muhattap Bulma Derdi Ortadan Kalkacak.

e-ticaret-haber-2 E-ticaret E-ticarete Devlet Denetimi Geliyor e ticaret haber 2

Öncelikle e-ticaret siteleri kayıt altına alınacak. Böylece, özellikle adı sanı bilinmeyen e-ticaret platformlarının güvenilirliği sorgulanabilecek. Alışverişte sorun yaşanırsa, muhattap bulma derdi ortadan kalkacak. Kayıtlar 1 Haziran 2017’ye kadar tamamlanacak.

Şirketlerin MERSİS No ve Vergi Kimlik No Bildirmesi Zorunlu Olacak

 

Ticaret yapan gerçek kişilerin T.C. kimlik numarası ve vergi kimlik numarası, şirketlerin ise MERSİS no ve vergi kimlik no bildirmesi zorunlu olacak.

Bunun dışında KEP adresi, mobil uygulama ve alan adı, e-ticaretin türü, e-ticaret dışı ticari faaliyetler, mal ve hizmetlerin türü, ödeme yöntemleri de bildirilecek.

E-ticaretin E-devlet Üzerinden Ödenen Vergiler Hariç Gerçek Büyüklüğünü Görebileceğiz

e-ticaret-haber-3 E-ticaret E-ticarete Devlet Denetimi Geliyor e ticaret haber 3

Ülke genelinde e-ticaret istatistikleri oluşturulacak. Bu sayede e-ticaretin e-devlet üzerinden ödenen vergiler hariç gerçek büyüklüğünü görebileceğiz.

Bu verilerin BTK’nın Telekomünikasyon sektörü için hazırladığına benzer detaylı bir raporla sunulması, sektörün gelişmesi için son derece önemli olduğunu düşünüyoruz.

Bilgi Alışverişinin Merkezi www.eticaret.gov.tr Olacak

Henüz içerisinde bir içerik bulunmasa da, www.eticaret.gov.tr  adresinin bu bilgi alışverişinin merkezi olması planlanıyor. B2C, B2B, B2G, C2C başta olmak üzere her tür e-ticaret türü ve sektörün hacmini ve gelişimi ile ilgili bilgiler de burada yayımlanacak.

https://onedio.com/haber/e-ticarete-devlet-denetimi-geliyor-732876

Fatih BOSTANCIOĞLU

bilgi@pi3medya.com

Çok çılgın düşüncelere sahip, Fotoğraf çekmek onun için vazgeçilmezlerinden olan Özgür Ruhlu, yenilikçi, güvenilir, girişken, dürüst bir karaktere sahiptir. Tabi Bunları Kendisi yazdığı için de olabilir.. Çevresinden de bir kaç bilgi almak lazım.. Teknoloji dünyası ile iş hayatına başlamış, Zaman ayıra bildikçe teknoloji/yazılım seminerlerine katılmış, E-ticaret ve Sosyal Medya eğitimleri almış, biraz okumuş sonra hep okumuş ve okuyan, şuanda da belli başlı projeleri olan ve bu projeler üzerine çalışan, bir adamdır kendisi..

No Comments

Post A Comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.